Nikki | Shows

LIST: Oscars 2021 Winners & Highlights

Last night the Oscars were semi socially distant. Here’s the list of winners and some highlights:

Oscars 2021 winners

Best picture

The Father Judas and the Black Messiah Mank Minari Nomadland — winner Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7

Best director Thomas Vinterberg, Another Round Emerald Fennell, Promising Young Woman David Fincher, Mank Lee Isaac Chung, Minari Chloé Zhao, Nomadland — winner

Best actor in a leading role

Riz Ahmed, Sound of Metal Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom Anthony Hopkins, The Father — winner Gary Oldman, Mank Steven Yeun, Minari

Best actress in a leading role

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom Andra Day, The United States vs Billie Holiday Vanessa Kirby, Pieces of a Woman Frances McDormand, Nomadland — winner Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best actor in a supporting role

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7 Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah — winner Leslie Odom, Jr, One Night in Miami Paul Raci, Sound of Metal Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Best actress in a supporting role

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm Glenn Close, Hillbilly Elegy Olivia Colman, The Father Amanda Seyfried, Mank Youn Yuh-jung, Minari — winner  

Best original song

Husavik, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga Fight For You, Judas and the Black Messiah — winner Io Sì (Seen), The Life Ahead Speak Now, One Night in Miami Hear My Voice, The Trial of the Chicago 7

Best original score

Da 5 Bloods Mank Minari News of the World Soul — winner

Best film editing

The Father Nomadland Promising Young Woman Sound of Metal — winner The Trial of the Chicago 7

Best cinematography

Judas and the Black Messiah Mank — winner News of the World Nomadland The Trial of the Chicago 7

Best production design

The Father Ma Rainey’s Black Bottom Mank — winner News of the World Tenet

Best visual effects

Love and Monsters The Midnight Sky Mulan The One and Only Ivan Tenet — winner

Best documentary

Collective Crip Camp The Mole Agent My Octopus Teacher — winner Time

Best documentary short

Colette — winner A Concerto Is a Conversation Do Not Split Hunger Ward A Love Song for Latasha

Best animated feature film

Onward Over the Moon A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon Soul — winner Wolfwalkers

Best animated short film

Burrow Genius Loci If Anything Happens I Love You — winner Opera Yes-People

Best live-action short film

Feeling Through The Letter Room The Present Two Distant Strangers — winner White Eye

Best sound

Greyhound Mank News of the World Sound of Metal — winner Soul

Best costume design

Emma Mank Ma Rainey’s Black Bottom — winner Mulan Pinocchio

Best makeup and hairstyling

Emma Hillbilly Elegy Ma Rainey’s Black Bottom — winner Mank Pinocchio

Best international feature film

Another Round — winner Better Days Collective The Man Who Sold His Skin Quo Vadis, Aida?

Best adapted screenplay

Borat Subsequent Moviefilm The Father — winner Nomadland One Night in Miami The White Tiger

Best original screenplay

Judas and the Black Messiah Minari Promising Young Woman — winner Sound of Metal The Trial of the Chicago 7